Home Články Bezpečnost na traktoru
Bezpečnost na traktoru PDF Tisk Email
Napsal uživatel Chavier   
Úterý, 22 Červen 2010 19:53

 

 

Bezpečnost na traktoru

 

Autor: Chavi

Vytvořeno: 13.července 08

 

Tento článek slouží pro všechny řidiče i "neřidiče" využívající k prací stroj jménem traktor. Dočtete se zde zásady správného používaní a techniky jízdy traktorem. Věřím, že se nejenom pobavíte, ale zároveň si něco ze zmíněných rad vezmete jako poučení. Rady berte s rezervou

Znáte svůj traktor? Ať už vlastníte traktor sériové výroby, či domácí výroby, je důležité být s traktorem náležitě seznámen. . Traktory sériové výroby jsou vyráběny s větší důrazy na bezpečnost, oproti domácím výtvorům, kdy je to na vůli konstruktéra jaké bezpečnostní prvky zabuduje do svého výtvoru. Pokud si koupíte traktor, určitě není škodu si přečíst manuál, nebo se nechat předchozím majitelem náležitě poučit o správném zacházení, o technice jízdy, či o zkušenostech celkových.

Nasednutí na traktor: Traktor musí být zastaven pokud nasedáte, či vystupujete. Nikdy neseskakujte s jedoucího traktoru. Využijte veškerá madla pro co nejsnadnější nastupování. Nepoužívejte volné oblečení, kterým byste mohli snad zavadit o některé ovládací prvky během nastupování. Někteří výrobci doporučují nastupování pouze z levé strany traktoru, kde je méně ovládacích prvků o nichž je možno zavadit.

Před nastartováním: Využijte bezpečnostních pásu, pokud je jimi traktor vybaven, zabráníte vypadnutím z traktoru, či ztráty kontroly nad řízením, např. při vjetím na pařez. Ujistěte se zda máte dostatek provozních kapalin, nemáte poruchy v elektroinstalaci, brzdy a jiné zařízení jsou v naprostém pořádku a nic nebrání startu. Pokut je to třeba, požijte ochranné pomůcky sluchu, zraku, ale i ochranu hlavy, jako helma, či klobouk proti ostrému slunci. Důležitá je rovněž pevná obuv.

Svahová dostupnost: Berte v potaz, že stroj který řídíte, ať už se zdá jako nejlepší "kopcolezec", má omezenou náklonnost. Doporučený boční náklon je max. 20°, záleží na konkrétním traktoru, na jeho šířce, výšce, těžišti. Nejlepší stabilitu má pří jízdě přídí ve směru stoupání, kdy je rovněž nejlepší trakce na zadní kola, ale i tohle spoupání není neomezené, jakmile se začne zvedat předek, je už mnohdy pozdě a budete rádi za bezpečnostní konstrukci a pásy. Traktor vybaveny vepředu manipulačním zařízením, by mělo být spuštěno co nejníže, abychom docílili nižšího těžiště.

Převrácení vzad: Mnozí z vás využívají traktor např. ke škubání pařezů, tato operace je velmi nebezpečná a vyžaduje nácvik, při škubání se může traktor lehce převrhnout dozadu. Nejlepší je nechat strom vyšší, aby bylo dosaženo co největší páky při škubaní, lano či řetěz upněte co nejvýše, jinak zbytkem stromu dostanete po hlavě.

Provoz na silnici: Traktory s SPZ můžou volně na silnice, avšak nezapomeňte umístit trojúhelník pro pomalá vozidla  na zadní část traktoru i vlek, zatímco traktory domácí výroby, pokud nemají místní povolení k přejezdu některých silnic, nemají na silnici co dělat.

 

 

 

 

 

 

 

LAST_UPDATED2